Teknolojiye direnen meslek keresteci lik

Teknolojiye direnen meslek keresteci lik

BİZİ ARAYIN


0546 535 30 03


0535 985 08 49


0542 730 60 81


KERESTE NEDİR ? 

Orman bakanlığı  bünyesinde ki  uzman  kadroların  çalışmaları  neticesinde  uygun görülen hatta çıkartılması ile  ormanın  daha sağlıklı  gelişmesini  sağlayacağı  tespit  edilen  ağaç ların  kesimi ile   kütük  yada  tomruk  denilen  hammadde  elde edilmesine  müteakip  ilgili  firmaların  kerestelik  tomrukları  açık artırma usulü ile  satın  alması  işleminden sonra  sektörel  şartlarda  ağacın  boyuna  kesilmesi  ile   elde edilen  yarı mamul  ahşap  ürüne  KERESTE  denir.

Kurutulduğun da iletkenlik  özelliği  bulunmayan  kereste,  inşaat, mobilya, kağıt  endüstrilerinde  kullanılmaktadır. İnşaatlar da  konstrüksiyon, kargas, kalıp, iskele  ihtiyaçlarında,  marangoz  ve  mobilya  sanayisin de  ise  her türlü  iç  ve  dış  mekanın dekore, izole ve muhafazası  için  tercih  edilmektedir.

Kereste, kesit ölçülerine göre çıta, tahta, karkas, kadron, kalas, lata, azman şeklinde  isimlendirilmekle beraber, anlamlarından bağımsız  olarak ta ifade edilmektedir.

Keresteler evvela sertliklerine göre ( buna bağlı olarak  kullanım  alanlarına göre )  sınıflandırıldıktan  sonra menşeine ve daha sonra  kendi içinde  kalitelerine göre  sınıflandırılır.

kkerestenin birçok sınıflandırılması olmasına rağmen 2 ana kategori başlığı altında ayırabiliriz.

Çerkezköy paletçi

1- Yumuşak Ağaçlar

Genelde yapı ve ambalaj sektöründe kullanılan kereste türleridir. Çam, Ladin, Göknar ve kavak bu sınıfa giren en bilinen kereste türleridir.

2- Sert Ağaçlar

Genelde bol yağış alan iklimlerde yetişen. Yetişmesi uzun yıllar süren ve çok sık damarlı olan ağaç türlerinden elde edilen keresteleri "Sert Ağaç" olarak sınıflandırabiliriz. Kayın, Kestane, Dışbudak, Ihlamur, Meşe, Ceviz gibi ülkemizde yetişen ağaç türlerinin yanında, yurt dışından getirilen birçok "Egzotik Ağaç" türleride bu sınıfa girmektedir. Set ağaç türleri en çok mobilya ve yapı sektöründe kullanılmaktadır.

Uğur kerestecilik ve palet sanayi

​​​​Uğur kerestecilik ve palet sanayi  olarak;

Uğur kerestecilik ve orman ürünleri , Çerkezköy, Kapaklı Karağaç ta bulunup Takoz, tomruk, talaş Kereste, palet ve ahşap ambalaj üretimlerimiz mevcut olup, geniş makine parkurumuzla istenilen tüm ebatlarda üretim gerçekleştirilebilmektedir.

Misyonumuz...

" Müşteri memnuniyetini kaliteli ürün ve hizmet anlayışıyla sağlayarak, zamanında teslim ilkesini benimsemekteyiz..."